بارداری ناخواسته

بارداري ناخواسته انتظار براي تولد فرزندي است كه خانواده و به تبع آن اجتماع توانايي پذيرش آنرا ندارد.براي بارداري ناخواسته از قبل برنامه ريزي نشده و بصورت يك اتفاقي است كه مورد قبول خانواده نيست.بارداري و انتظار براي تولد فرزند كه بايد شيرين باشد در بارداري ناخواسته به حادثه اي تلخ همراه با اضطراب و ناراحتي تبديل مي شود. بارداري ناخواسته اشتغال مادر ، سلامت مادر ،تعداد متعادل فرزندان و اقتصاد خانواده را با مشكل مواجه مي كند.در بارداريهاي ناخواسته مادران دچار عذاب وجدان و ناراحتي رواني مي شوند .از مشكلات بعدي مادران درباره اين عارضه سقط جنين مي باشد كه چون غيرقانوني مي باشد بصورت مخفيانه توسط افراد غير ماهر و بدون امكانات صورت مي گيرد و عوارضي از قبيل عفونتهاي شديد ، صدمه به احشائ داخلي و مصرف داروهاي بيمارستاني در منزل را به دنبال دارد.طبق امار سال ۷۹ در كل مناطق شهري و روستايي حدود ۴۰ درصد بارداريها ناخواسته هستند .از اين مقدار حدود ۲۴ درصد آن ناخواسته از طرفين شوهر و زن بوده است و حدود ۱۵ درصد آن گاه ناخواسته از طرف شوهر و گاه ناخواسته از طرف زن بوده است .از افراد واجد شرايط باروري حدود ۷۴ درصد از روش جلوگيري استفاده مي كنند و ۲۶ درصد از هيچ روشي استفاده نمي كنند. البته از اين ۷۴ درصد حدود ۵۶ درصد از روش مدرن و ۱۸ درصد از روش سنتي استفاده مي كنند يعني در كل در كشور ما فقط ۵۶ درصد از روشهاي نوين جلوگيري از بارداري استفاده مي كنند.
رشد جمعيت از ۲/۳ درصد به ۲/۱ درصد رسيده است.اگر چه رشد جمعيت به ۲/۱ درصد رسيده است ،به علت اينكه اكثر جمعيت ما در سن باروري حدود ۲۵-۲۰ سال هستند در يك تا دو دهه آينده دوباره دچار بحران جمعيت مي شويم و اين موضوع ضرورت تنظيم خانواده و جلوگيري از بارداريهاي ناخواسته را ايجاب مي كند.ميزان مشاركت اقايان در تنظيم خانواده بسيار كمتر از خانم ها است.بستن لوله ها در خانم ها يا توبكتومي كه نياز به باز شدن تمام لايه هاي شكم همراه با عوارض فراوان است به ميزان ۲۳ درصد انجام مي شود ولي بستن لوله ها در مردان يا وازكتومي كه بدون بخيه و خونريزي و عوارض ديگر مي باشد فقط حدود ۴ درصد انجام مي شود.
راه حل اصلي براي جلوگيري از بارداريهاي ناخواسته دادن آگاهي و آمار دقيق است.استفاده صحيح از روشهاي جلوگيري از بارداري ، ارائه وسايل جلوگيري از بارداري ، جلب مشاركت خصوصا آقايان از راههاي جلوگيري از بارداريهاي ناخواسته است.زوجهاي جوان قبل از ازدواج و خانم ها قبل از بارداري حتما با متخصصين و پزشكان مشورت كنند تا از بروز مشكلات تنظيم خانواده و بارداريهاي ناخواسته جلوگيري شود .

/ 4 نظر / 15 بازدید
محمد

با تشکر از آمار جالب توجه یک سواال: آیا وازکتومی بصورت موقت هم انجام میشود؟ یعنی برای زوجهای جوان که مثلابرای 2-3 سال نمیخوان بچه دار بشن؟

رهام

نه ! اصولا وازكتومي براي زوجهايي انجام مي شود كه ديگر احتياج به فرزند ندارند، و به افراد واجد شرايط گفته مي شود كه اين روش برگشت ناپذير است. ولي در موارد خاص تا حدودي مي توان آن را برگرداند، با اين حال اين روش "برگشت ناپذير" در نظر گرفته مي شود.

مرتضي

لطفا راههاي سقط جنين را توضيح دهيد

مرتضي

چون همه مي گن كه غير قانوني است اما بچه ناخواسته يعني بچه ناخواسته .چطور يك بچه يك ماه و نيم را مي توان سقط كرد .خواهشا من و همسرم را راهنمايي كنيد