ارتباط ميان ابتلا به نوعي بيماري گوارشي و فصل تولد افراد

نشريه اپيدميولوژي و سلامت جامعه درتازه ترين شماره خود به نقل از پژوهشگران سوئدي مي نويسد , احتمال ابتلا به نوعي بيماري گوارشي به نام سلياك در كودكاني كه در فصل تابستان متولد شده اند بيش از سايرين است سلياك نوعي اختلال گوارشي نسبتا شايع است كه در نتيجه حساسيت به پروتئيني به نام گلوتن كه در گندم و برخي مواد غذايي ديگر مانند برنج و جو وجود دارد پديد مي آيد و باعث پيدايش علائمي مانند دل درد , اسهال , سوئ جذب و برخي عوارض ديررس در فرد مبتلا مي گردد. نتايج مطالعات 24 ساله پژوهشگران سوئدي روي 2151 كودك مبتلا به بيماري سلياك نشان مي دهد , شيوع اين بيماري دركودكاني كه در فصل تابستان به دنيا آمده اند , تا پيش از سن دو سالگي به مراتب بيش از ساير همسالان آنها است. اين محققان با توجه به نتايج اين پژوهش تماس با برخي عوامل محيطي كه ميزان آنها در طول مدت سال تغيير مي كند را در بروز اين بيماري دخيل مي دانند.

نقش برخي ويژگيهاي شخصيتي در ابتلا به بيماري ديابت نوع دو
برخي ويژگيهاي شخصيتي , خطر ابتلا به بيماري ديابت نوع دو را افزايش مي دهد. به تازگي گروهی از پژوهشگران با مطالعه شماري از بيماران مبتلا به ديابت نوع دو , نقش ويژگيهاي روانشناختي و رفتاري را در بروز اين بيماري بررسي كردند. ديابت نوع دو گونه اي از بيماري ديابت است كه مبتلايان به آن به دليل كاهش پاسخدهي سلول هاي بدن به هورمون انسولين به افزايش قند خون و عوارض آن مبتلا مي شوند نتايج اين بررسي نشان مي دهد افراد زياده خواه , رقابت جو و پرخاشگر كه همواره در سخن گفتن و غذا خوردن شتاب دارند بيش از سايرين در معرض خطر ابتلا يا تشديد بيماري ديابت نوع دو قرار دارند. به گفته پژوهشگران اين يافته ها نشان دهنده اهميت جايگاه مداخلات روانشناختي در درمان بيماري ديابت است.

هشدار پزشكان در مورد برخي عوارض عمل لیزیک چشم
پزشكان در مورد برخي عوارض عمل ليزيك چشم هشدار دادند. ليزيك نوعي روش نوين تصحيح برخي عيوب انكساري چشم بشمار مي رود كه امروزه بهره گيري از آن رواج يافته است اما بر اساس يافته هاي اخير پژوهشگران اين عمل در برخي بيماران آنان را به نوعي آسيب شديد قرنيه موسوم به اكتازي قرنيه مبتلا مي سازد. به گفته اين پژوهشگران انتخاب دقيق و صحيح بيماران و انجام توپوگرافي قبل از عمل ليزيك چشم , مي تواند از ايجاد اين عارضه جلوگيري كند.

آیا می دانید ...؟
كمبود فرآورده هاي لبني در برنامه غذايي روزانه , فعاليت فيزيكي ناكافي , مصرف سيگار , تنشهاي روحي و دريافت اضافي شكر و نمك خطر ابتلا به پوكي استخوان را افزايش مي دهند.

/ 9 نظر / 14 بازدید
طباطبايي

لطفا در مورد رژيم غذايي بيماران مبتلا به ويلسون توضيحات كاملتري بدهيد.آيا به نظر شما استفاده از داروهايي كه به آن اشاره كرديد براي درمان لازم است؟ با تشكر فراوان

پزشکی لمروز

دوست عزيز سلام. رژيم غذايی مبتلايان به ويلسون می بايست از مواد حاوی مس زياد مانند حبوبات ، موادی که از اعضای بدن حيوانات ساخته می شود حلزون های دريايی ، عاری باشد و استفاده از داروها برای دفع مس زيادی که در بدن اين افراد وجود دارد ضروری است و هر چه سريعتر آغاز گردد، پيش آگهی بهتری دارد. و در ضمن با توجه به اينکه اين بيماری ارثی است ساير اعضای خانواده نيز بايد برای اين بيماری بررسی گردند.

علي

لطفا در خصوص روش انزال زودرس و نوع دارو جهت تقويت آقايان در آميزش توضيحاتی بنويسيد .

a

برای رشد قد دختران در سن 11 سالگی چه مواردی موثر است

ali

با عرض سلام. ايا راهی برای افزايش سایز الت تناسلی مرد وجود دارد.وايا استفاده از بوره يا براکس برای افزايش صحت دارد.لطفا به طور کامل توضيح دهيد.

SAGHY

با عرض سلام و خسته نباشید لطفا در مورد بیماری پارکینسون سبب شناسی علائم و راه های درمان به طور کامل توضیح دهید متشکرم

عادل

با عرض سلام و خسته نباشيد پر انرژي باشيد. لطفا در مورد بيمار ي سلياك و راههاي درمان آن توضيح دهيد. آيا اين بيماري قابل درمان است؟ رژيم غذايي را به چه مدت رعايت كرد تا اين بيماري درمان شود؟ به جاي گندم از چه ماده غدايي به عنوان جايگزين آن استفاده كرد؟

khaakekhaste

با سلام.من مدت دو سال است که مبتلا به پروستاتیت شده ام و پزشکان به من گفته اند که این عارضه درمان پذیر نیست.آیا واقعا هیچ راهی برای درمان وجود ندارد.توضیحات کامل در مورد بیماری من در وبلاگم موجود است.

نازنین

سلام خسته نباشید لطفا در مورد اثرات بارداری و زایمان بر چشم مطالبی را در وبلاگ خوبتان درج کنید. با تشکر