فعاليت بدنی و کاهش خطر ابتلا به سرطان سينه

انجام دادن فعاليتهاي بدني حتي در حدمتوسط نيز در كاهش خطر ابتلا به سرطان سينه موثر است. پژوهشگران مركز سرطان شناسي كاليفرنياي شمالي با بررسي سه ساله بيش از ۲۷۰۰ تن از زنان ۳۵ تا ۷۹ ساله , تاثير انجام دادن فعاليتهاي بدني را در شيوع سرطان سينه در اين افراد ارزيابي كردند. بر پايه نتايج اين بررسي , انجام دادن فعاليتهاي بدني حتي در حد متوسط , مانند پياده روي هاي سريع , احتمال بروز سرطان سينه را در دوره ئ پيش از يائسگي به ميزان ۳۳ درصد كاهش مي دهد. نتايج اين بررسي همچنين نشان مي دهد , زناني كه اينگونه فعاليتهاي بدني را انجام مي دهند , پس از يائسگي نيز به ميزان ۲۶ درصد كمتر از ديگران به سرطان سينه دچار مي شوند. پژوهشگران براي بهره گيري از آثار سودمند فعاليتهاي ورزشي , انجام دادن منظم اين فعاليتها را در تمام دوران زندگي توصيه مي كنند.

تاثير مصرف سويا دركاهش ميزان كلسترول درزنان مبتلا به ديابت نوع ۲
مصرف سويا , ميزان كلسترول را در زنان مبتلا به ديابت نوع دو كاهش مي دهد. پژوهشگران در انگلستان بتازگي با بررسي شماري از زنان يائسه ئ مبتلا به ديابت نوع ۲ دريافتند , مصرف مكمل هاي حاوي سويا , ميزان كلسترول و همچنين هورمون انسولين را در خون زنان مبتلا به ديابت كاهش مي دهد بر پايه نتايج اين بررسي كه در مجله مراقبتهاي ديابت منتشر شد ,وجود نوعي تركيب آنتي اكسيدان موسوم به ايزوفلاوون ها در سويا , بر ميزان قند , انسولين و ديگر عوامل خطرساز بيماريهاي قلبي در زنان مبتلا به ديابت تاثير مي گذارد. پژوهشگران اميدوارند بر پايه نتايج اين بررسي به روش نويني براي پيشگيري از بيماريهاي قلبي در مبتلايان به ديابت دست يابند گفتني است , افزايش ميزان انسولين خون در مبتلايان به ديابت نوع دو يكي از عوامل خطرساز در بروز بيماريهاي قلبي است.

آيا مي دانيد ...؟
- بودن در كنار اعضاي خانواده و دوستان و ملاقاتهاي مكرر با آنها عامل موثري در كاهش ميزان تنش هاي عصبي و فشارهاي جسمي دوران سالمندي است.
- فضاي خانه را به گونه اي طراحي كنيد كه سالمندان بتوانند بدون هيچ گونه مشكلي كارهاي روزمره خود را انجام دهند.

/ 0 نظر / 14 بازدید