شب ادراري كودكان

مشكل شب ادراري در كودكان و نوجوانان كه در بيشتر موارد باعث نگراني خانواده ها مي شود ،راه حل دارد . روزنامه الاهرام چاپ مصر نوشت :10 درصد كل بچه ها تا 15 سالگي به مشكل شب ادراري مبتلا هستند . محققان علت آن را مشكلات روحي و عدم احساس امنيت به علت مرگ پدر يا مادرو جدا شدن والدين و تولد فرزند ديگر مربوط مي دانند . گاهي ممكن است كودك از بدو خلقت طوري افريده شده است كه قادر به كنترل ادرار نيست و زماني التهاب مجاري ادرار و ناتواني مثانه در حفظ آن باعث شب ادراري مي شود . متخصصان سفارش مي كنند مادراني كه بچه هاي آنها معضل شب ادراري دارند بايد از دادن مايعات زياد قبل از خواب پرهيز كنند و پيش از رفتن به رختخواب آنها را به دستشويي ببرند و يك ساعت و نيم بعد از خواب آنها را بيدار كنند و به دستشويي ببرند تشويق كردن بچه هاي شب ادرار بويژه وقتي كه ادرار نكرده اند در مداواي آنها موثر است .

خطرات مصرف بي رويه آنتي بيوتيكها

پزشکان و محققان استفاده از آنتي بيوتيكها را بدون تجويز پزشك خطرناك معرفي كردند . روزنامه البيان چاپ امارات نوشت انتي بيوتيكها يا مستقيما باكتريها را از بين مي برند يا مانع از رشد آنها مي شوند تا توان دفاعي بدن را در مقابله با اين بيماري افزايش دهند . آنتي بيوتيكها همچنين براي مداواي التهابهاي گوش / چشم / سينوسهاي بيني يا دستگاه تنفسي يا التهابهاي روده ها تجويز مي شود. پزشكان تاكيد كردند استفاده بدون مشورت با پزشك باعث ايجاد عوارضي مي شود انها افزودند آنتي بيوتيكها در صورت مصرف خودسرانه بر دستگاه گوارش تاثير مي گذارد و باعث اسهال و درد معده مي شود و افراط در مصرف پاك كننده ها مواد ضدعفوني كننده كه حاوي مواد آنتي بيوتيك است منجر به رشد انواع باكتريها مي شود .

مصرف مكملهاي پروتئيني موجب تقويت و افزايش حجم عضلات بدن نميگردد

مصرف مكملهاي پروتئيني موجب تقويت و افزايش حجم عضلات بدن نميگردد به گفته پژوهشگران انگليسي برخلاف تصور اكثر ورزشكاران , مصرف نمودن مكملهايپروتئيني و آمينواسيدها , سبب افزايش قدرت ياحجم عضلات نميشود پژوهشگراندانشگاه استنفورد شاير به جمع آوري اطلاعات از دوازده مركز دانشگاهي , تاثير مصرف مكملهاي پروتئيني رادر افزايش حجم عضلات بررسي كردند نتايج اين پژوهش كه در نشريه طب ورزشي درج شده است حاكي از ان است كه مصرف مكملهاي پروتئيني و آمينواسيدها گرچه بطور موقت ميزان قند وانسولين خون را در ورزشكاران افزايش ميدهد اما تاثيري در افزايش قدرت و حجم عضلاني آنها ندارد با توجه به آثار گاه زيانبار افراط در مصرف انواع مكملها كارشناسان توصيه ميكنند ورزشكاران از مصرف اين گونه مواد به صورت خودسرانه و بي رويه پرهيز كنند .

هشدار در مورد مصرف طولاني مدت و خودسرانه داروهاي ضد اسيد معده

محققان توصيه ميكنند افراد از مصرف طولاني مدت وخودسرانه داروهاي ضد اسيد معده خودداري كنند نتايج مطالعات اخير پژوهشگران دانشگاه وين در باره حيوانات آزمايشگاهي بيانگر آن است كه مصرف طولاني مدت و بيش از اندازه داروهاي ضد اسيد معده مانند سايمتيدين احتمال بروز حساسيتهاي غذايي را در افراد افزايش ميدهد برپايه نتايج پژوهشي كه مشروح آن به تازگي در كنگره جهاني آلرژي مطرح شد مصرف طولاني مدت و خودسرانه داروهاي ضد اسيد معده با خنثي كردن اسيد معده و قليايي كردن محيط معده باعث ميشود كه پروتئين هايي كه در حالت عادي حساسيت زا نيستند باعث ايجاد واكنشهاي حساسيتي يا آلرژيك در بدن افراد شوند .

آسپرين در درمان ميگرن موثر است

نتايج مطالعات پژوهشگران اروپايي حاكي از آن است كه استفاده از داروي آسپيرين نيز تاثير مشابهي در مقايسه با نسل جديد داروهاي موثر در درمان ميگرن براي كاهش علائم اين بيماران دارد برپايه نتايج پژوهشي كه به تازگي در كنفرانس بين المللي سردرد در رم مطرح شد اثر بخشي داروي آسپيرين در كاهش علائم مبتلايان به حملات ميگرن بانسل جديد داروهاي موثر در درمان ميگرن مانند سوماتريپتان مشابه است نتايج مطالعات اخير پژوهشگران آلماني در باره 312 بيمار مبتلا به ميگرن بيانگر آن است كه مصرف دو قرص آسپيرين 500 ميلي گرمي سردرد مبتلايان به ميگرن رادر بيش از نيمي از موارد ظرف مدت دو ساعت بطور كامل از بين ميبرد كه اين اثر مشابه اثر داروي جديد سوماتريپتان در كاهش سردردهاي ميگرني است.

افراد شاد و خوش بين طول عمر بيشتري در مقايسه با سايرين دارند

افراد شاد و خوش بين طول عمر بيشتري درمقايسه باسايرين دارند پژوهشگران دانشگاه كنتاكي در آمريكا با بررسي 15 ساله شماري از افراد دريافتند كه داشتن روحيه شاد و خوش بينانه در سنين جواني احتمال ابتلا به بسياري از بيماريها را كاهش ميدهد برپايه نتايج اين بررسي كه در مجله شخصيت و روانشناسي اجتماعي منتشر شد به علت اثار تدريجي و زيانبار عواطف منفي مانند اضطراب , نفرت و خشم بر سلامت انسان افراد داراي اين گونه عواطف و افكار , بيش از ديگران به بيماريهاي قلبي يا سكته مغزي دچار ميشوند به گفته كارشناسان تاثير عواطف مثبت بر طول عمر انسان به اندازه ايست كه كساني كه افكاري شاد و مثبت دارند به طور متوسط ده سال بيش از ديگران زندگي ميكنند نتايج اين بررسي تاثير قابل توجه نحوه نگرش افراد به مسائل مختلف زندگي را بر سلامت آنها خاطر نشان مي سازد .

بيماران ديابتي در رژيم غذايي خود حتما از ماهي استفاده كنند

كارشناسان به مبتلايان به بيماري ديابت توصيه ميكنند در رژيم غذايي خود حتما" از ماهي استفاده كنند نتايج مطالعات پژوهشگران يك مركز دانشگاهيدر امريكا حاكي از آن است كه مصرف منظم ماهي خطر بروز نارسايي كليه را در مبتلايان به ديابت كاهش ميدهد به گفته محققان مصرف ماهي ميزان دفع ادراري پروتئين آلبومين را در بيماران مبتلا به ديابت نوع يك يا ديابت جوانان به گونه موثري كاهش ميدهد برپايه نتايج اين پژوهش كه مشروح آن در نشريه مراقبتهاي ديابت منتشر شده است وجود 53 گرم گوشت ماهي در رژيم غذايي روزانه بيماران ديابتي احتمال ابتلاي اين بيماران به نارسايي كليه را تا حد چشمگيري كاهش ميدهد.

گياه درمانی

پژوهشگران ،روش جديد گياه درماني را توصيه مي كنند به گزارش سي ان ان ، معمولا گياه درماني ، داروهاي گياهي يا گياهان دارويي را به ياد مي آورد . اما اين بار ،منظور،  پرورش گياهان و درختان است اين كار روش سنتي درماني در مصر باستان بوده است كه البته امروزه در بيمارستانهاي بيشماري رواج يافته است. گياه درماني، نه تنها موجب تقويت جسمي بيمار مي شود بلكه بوي عطر گل و گياه موجب كاهش فشار خون و فشارهاي عصبي و همچنين به خاطر آوردن خاطرات محو شده انسان مي شود گلها موجب افزايش حس تحريك بيماران مي شوند و براي پزشكان معياري براي سنجش بهبود بيماران است .

استفاده از كفشهاي راحت و مناسب بهترين شيوه براي رهايي از درهاي پاشنه پا

نتايج بررسي هاي اخير محققان حاكي از آن است كه استفاده از كفشهاي راحت و مناسب بهترين شيوه براي رهايي از دردهاي پاشنه پا است درد پاشنه پا يكي از مشكلات شايع ناشي از استفاده از كفش هاي تنگ و نامناسب است طي سالهاي اخير استفاده از وسايل مغناطيسي خاص كه باعث افزايش جريان خون موضعي و تغيير نحوه انتقال حس درد از اعصاب ميشوند براي كاهش دردهاي موضعي مانند درد پاشنه پا كاربرد گسترده اي پيداكرده است با اين وجود برپايه نتايج پژوهشي كه نتايج آن در تازه ترين شماره نشريه انجمن پزشكي امريكا جاما منتشر شده است استفاده از كفشهاي داراي اين وسايل مغناطيسي تاثير چنداني در كاهش درد پاشنه پا ندارد و استفاده از كفشهاي راحت و مناسب بهترين شيوه كاهش درد پاشنه پا است.

باتوجه به نحوه خوابيدن افراد ميتوان به ويژگيهاي شخصيتي آنها پي برد

نتايج مطالعات اخير دانشمندان بيانگر آن است كه با توجه به نحوه خوابيدن افراد ميتوان به ويژگيهاي شخصيتي آنها پي برد نتايج مطالعات اخير پژوهشگران يك مركز دانشگاهي در جنوب انگلستان در باره شماري از افراد حاكيست كه بين ويژگيهاي شخصيتي افراد و نحوه قرارگيري بدن آنها به هنگام خواب ارتباط وجود دارد به گفته محققان افرادي كه هنگام خواب دستها و پاهاي خود را جمع كرده و وضع خميده ميگيرند داراي شخصيت خجالتي وحساس و افرادي كه روي پشت خوابيده و دستهايشان را كنار بدن خودميگذارند داراي شخصيتهاي تودار و آرام هستند برپايه ديگر نتايج اين پژوهش افرادي كه روي يك پهلو مي خوابند داراي شخصيت هاي اجتماعي و سهل گير و افرادي كه روي شكم خوابيده و دستهايشان را زير سر ميگذارند داراي شخصيتهاي بي پروا و گستاخ هستند .

آيا می دانيد ...؟

- براي سلامت قلب و عروق خود حداقل به مدت هفته اي سه بار به مدت سي دقيقه ورزش كنيد ساده ترين و عملي ترين ورزش پياده روي سريع است.

- اگر به بيماري ديابت يا افزايش فشار خون مبتلاييد حتي اگر هيچگونه علايم كليوي نداريد مراجعه دوره اي به پزشك متخصص بيماري هاي كليه و مجاري ادراري را فراموش نكنيد .

- اگر كودك تا سي ماهگي , با استفاده از كلمات كجا , چي و چرا شروع به پرسيدن نكند , دچار اختلال برقراري ارتباط با محيط خارج است و در اين گونه موارد بايد با پزشك مشورت شود.

- براي پيشگيري از ابتلا به كمر درد , در هنگام خوابيدن از گذاشتن پاها در سطح بالا و يا گذاشتن زير پايي در حالي كه زانوها در وضعيت كشيده است خودداري كنيد .

- مارها نشان ميدهد ميزان مونوكسيد كربن موجود در جريان جانبي دودي كه از دخانيات در حال سوختن در هوا پخش مي شود و اطرافيان فرد سيگاري آن را استنشاق مي كنند پنج برابر مونوكسيد كربن موجود در جريان اصلي دودي است كه خود فرد سيگاري بطور مستقيم استنشاق مي كند .

- تكرر ادرار به ويژه هنگام شب , احساس نياز فوري به ادرار كردن , دشواري در آغاز ادرار , كاهش فشار ادرار و احساس پر بودن مثانه , از نشانه هاي بزرگي خوش خيم غده پروستات به شمار مي رود از اين رو در صورت بروز هر يك از اين نشانه ها با پزشك خود مشورت كنيد.

/ 19 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Hossein Riahi Samani

سلام.نوزاد من به هنگام تولد دارای دور سر ۳۸ سانت و وزن ۳.۷۵۰کيلوگرم بود. با توجه به اينکه دور سر فرزند اولم ۳۷سانت بوده آيا اين مورد غير طبيعی است؟

nana

لطفا به من بگو ييد اگر دچار بيماری به تشخيص پزشک وپاتولوژی پاراسورزيايس باشيم ايا امکان درمان هست ؟

احسان

سلام.تو رو خدا يه بنر برای پرشين ايکس انتخاب کنيد و بزاريد همش در وبلاگ های ما مورد پيدا ميشه!

آذرخش

دکتر جان!!!! بيشتر سوالات مربوط به ماه رمضان ميشه ؟؟؟! که بدون جواب موندن!!! جدآ بلاگ جالبيه ! اگه ادامه پيدا کنه !!! که اميدوارم

نازنين

با سلام و خسته نباشيد خواهر من پنج ماه پيش تصادف کرده و متعاقب اون ضربه مغزی شديد شده است حالا روند بهبودی را طی می کند اما تپش قلب شديد دارد که قرص پروپرانول استفاده می کند و اينکه شروع ادرارش خيلی سخت است و بعضی وقتها فقط احساس دفع ادرار دارد و به يبوست نيز گرفتار است. لطفا مرا راهنمايی بفرماييد.

toto

مدتی است دچار چشم درد شده‌ام بطوری که قسمت سفيدی بالای چشم چپم درد می کند لطفا مرا راهنمايی کنيد

bahar

سلام و خسته نباشيد لطفا در مورد بيماری گشادی دريچه ميترال وعوارض ان وراه درمان ان توضيح دهيد.در صورتی که اين بيماری خيلی پيشرفت کرده باشد راه درمان ان چيست.ممنون ميشم اگه توضيح بديد.

نسرین انتظاری

با سلام.من دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر هستم.متاسفانه به دلیل سابقه بیماری عصبی در حال حاضر روزانه نزدیک به 20 عدد قرص ریتالین مصرف می کنم.می دانم این نوعی خودکشیست ! ولی انگار تفاوتی برایم نمی کند.گفتم شاید اگر از زبان یک پزشک عواقب این کار را بدانم بدون تاثیر نباشد!ممنونتان می شوم اگر مرا راهنمایی کنید.در ضمن برای افسردگی وحشتناکی که بعد از قطع دچارش می شوم از چه داروهایی می توانم کمک بگیرم ؟با سپاس فراوان

نسرین انتظاری

با سلام.من دانشجوی کارشناسی ارشد کامپیوتر هستم.متاسفانه به دلیل سابقه بیماری عصبی در حال حاضر روزانه نزدیک به 20 عدد قرص ریتالین مصرف می کنم.می دانم این نوعی خودکشیست ! ولی انگار تفاوتی برایم نمی کند.گفتم شاید اگر از زبان یک پزشک عواقب این کار را بدانم بدون تاثیر نباشد!ممنونتان می شوم اگر مرا راهنمایی کنید.در ضمن برای افسردگی وحشتناکی که بعد از قطع دچارش می شوم از چه داروهایی می توانم کمک بگیرم ؟با سپاس فراوان

دكتر

واقعا مطالب جالبی را به کار برده ايد . متشکرم.