ضرورت انجام دادن ماموگرافي هاي سالانه در زنان بيش از 40 سال

انجام دادن دوره اي روش تصويربرداري ماموگرافي در زنان داراي سن بيش از 40 سال احتمال مرگ و مير ناشي از سرطان سينه را كاهش ميدهد چندين سال است كه پزشكان از روش ماموگرافي براي غربالگري و تشخيص زودهنگام سرطان سينه در زنان بهره ميگيرند با اين وجود در مورد تاثير اين روش بيماريابي دركاهش خطربروز مرگ و مير ناشي از سرطان سينه اختلاف نظر وجود دارد نتايج مطالعات اخيرپژوهشگران يك مركز سرطان در فيلادلفيا درباره بيش ازهفت هزارزن بيانگر آن است كه احتمال تشخيص دادن سرطان سينه در مراحل مقدماتي و كاملا " قابل درمان باانجام دادن ماموگرافي هاي سالانه پس از سن 40 سالگي از 32 درصد به 56 درصد افزايش مي يابد از اين رو به گفته اين محققان بكمك اين روش ميتوان آمار مرگ و مير ناشي از سرطان سينه را بگونه موثري كاهش داد مشروح اين پژوهش در آخرين شماره نشريه سرطان منتشر شده است .

ماساژ به خواب كودكان كمك مي كند
مطالعات جديد نشان مي دهد ماساژ درماني خواب خوبي را براي نوزادان و مادرانشان به ارمغان مي آورد محققان با بررسي 20 مادر و نوزادانشان آنان را به دو گروه تقسيم كردند در يك گروه مادران براي تنظيم ساعت خواب نوزاد به مدت 30 دقيقه و تا 14 روز كودك خود را ماساژ مي دادند اما در گروه دوم كنترل ماساژ درماني صورت نگرفت . ماساژ درماني شامل لمس سر نوزاد با يك دست و نوازش پشت او به شكل يك حركت دايره اي با دست ديگر بود محققان براي بررسي تاثير ماساژ درماني از يك حسگر براي سنجش ميزان فعاليت روزانه و شبانه نوزاد قبل و بعد از درمان و در هفته ششم و هشتم تولد استفاده كردند در اين مطالعه ميزان ترشح ملانونين در گروه ماساژ درماني در سن 12 هفتگي بيشتر از گروه كنترل بود محققان دريافتند ماساژ درماني به نوزاد كمك مي كند چرخه خواب منظم تري پيدا كند .

ارتباط هوشمندي در كودكي با طول عمر

در تازه ترين تحقيقات علمي ارتباط هوشمندي در دوره نوجواني با طول عمر ثابت شده است . به گزارش خبرگزاري اردن ، روزنامه لو ژورنال سانته فرانسه با درج نتيجه تحقيق دانشمندان انگليسي نوشت در اين تحقيق ثابت شد كودكاني كه با ضريب هوشي بالا به سن نوجواني مي رسند حداقل 76 سال عمر مي كنند در اين تحقيق كه از سال 1932 اغاز شد 2230 نفر در سن يازده سالگي از نظر ضريب هوشي مورد معاينه قرار گرفته و پرونده پزشكي انها در سال 1997 مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت كه نتيجه نشان داد انانكه عمر طولاني دارند از ضريب هوشي بالايي در زمان كودكي برخوردار بودند . دراين تحقيق امده است ، ضريب هوش بالا بر شيوه زندگي و رفتار شخصي تاثير داشته و حتي در برخي امور چون نحوه خورد و خوراك و يا عدم اعتياد به دخانيات نقش دارد كه تاثير اين امور در افزايش يا كاهش عمر ثابت شده
است . گفتني است ، تحقيقات گذشته ثابت كرده بود ضعف بيان كلمات از زبان با ابتلا به الزايمر مرتبط است.

زنان بهتر است حركات ورزشي را در برابر آينه انجام ندهند

در يكي از مقاله هايي كه در تازه ترين شماره نشريه روانشناسي سلامت به چاپ رسيده است پژوهشگران كانادايي به بررسي وجود آينه هاي متعدد درباشگاهها و محيط هاي ورزشي بر تداوم ورزش پرداخته اند نتايج مطالعات اخير پژوهشگران يك مركز دانشگاهي در انتاريو كانادا درباره 58 زن بيانگر آن است كه زناني كه طبق عادت در مقابل آينه به انجام دادن فعاليتهاي ورزشي مي پردازند خيلي سريعتر از سايرين از ورزش دست مي كشند و احساس ياس و نااميدي آنها در خصوص تاثير ورزش در تناسب اندام و كاهش وزن بيشتر ازديگران است اين محققان توصيه ميكنند زناني كه در باشگاهها و محيط هاي ورزشي به ورزش مي پردازند بهتر است حركات ورزشي خود را در برابر آينه انجام ندهند.

افزايش دما جوش صورت را بيشتر مي كند

متخصصان امريكايي به جوانان هشدار دادند افزايش دماي هوا سبب افزايش ميزان جوش صورت مي شود به گزارش پايگاه خبري ميدل ايست ، محققان مركز مطالعات ملي بيماري هاي مفصلي -عضلاني و پوستي امريكا در اين باره گفتند : افزايش ميزان درجه حرارت هوا در تابستان به همراه برخي عوامل ديگر مي تواند سبب افزايش برخي التهابهاي پوستي در جوانان به ويژه افزايش ميزان جوش صورت شود در اين خبر آمده است : برعكس آنچه كه امروز شايع شد غذاهاي چرب و انواع شكلات چندان تاثيري در ايجاد و رشد جوش صورت ندارد بلكه رعايت نكردن نظافت ، تنشهاي روحي و فشارهاي عصبي مي تواند سبب بحراني شدن اين بيماری پوستي شود همانگونه كه افزايش حرارت در كنار اين عوامل يكي از مهمترين عوامل براي ايجاد زمينه رشد جوش صورت است.

اشخاصي كه در معرض دود سيگار قرار دارند از ويتامين سي زياد استفادكنند

دانشمندان توصيه ميكنند اشخاصي كه اطرافيان سيگاري دارند در رژيم غذايي روزانه خود بطور حتم از مقادير فراوان ويتامين سي استفاده كنند نشريه تغذيه و سرطان در آخرين شماره خود اعلام كرد مصرف روزانه مكمل ويتامين سي احتمال بروز عوارض ناشي از استنشاق ناخواسته دود سيگار را در افراد كاهش ميدهد نتايج بررسي هاي اخير پژوهشگران دانشگاه كاليفرنيا در باره 67 فرد غير سيگاري كه در معرض تماس ناخواسته با دود سيگار اطرافيان خود قرار داشتند بيانگر آن است كه مصرف روزانه 500 ميلي گرم مكمل ويتامين سي احتمال بروز عوارض ناشي از استنشاق تحميلي دود سيگار را در افراد كاهش ميدهد.

فعاليتهاي ورزشي حتي بميزان كم در بهبود مبتلايان به فشار خون سودمنداست

انجام دادن فعاليتهاي ورزشي حتي به ميزان كم نيز در كاهش فشار خون در مبتلايان به عارضه افزايش فشار خون موثر است پژوهشگران ژاپن بتازگي با بررسي بيش از دويست تن از مبتلايان به عارضه افزايش فشار بمدت هشت هفته تاثير انجام دادن فعاليتهاي ورزشي را در آنها ارزيابي كردند برپايه نتايج اين بررسي انجام دادن فعاليتهاي ورزشي مانند پياده روي حتي به ميزان اندك نيز در كاهش فشار خون موثر است نتايج اين بررسي نشان ميدهد مبتلايان به عارضه افزايش فشار خون حتي اگر تنها به مدت 30 تا 60 دقيقه در طول هفته ورزش كنند از آثار سودمند ورزش بر دستگاه قلبي , عروقي خود بهره مند خواهند شد نتايج اين بررسي در مجله فشار خون در آمريكا منتشر شده است.

حمل كيف و كوله پشتي سنگين بوسيله دانش آموزان براي آنها مضر است

دانش پژوهان در خصوص حمل كيف ها و كوله پشتي هاي سنگين بوسيله دانش آموزان هشدار ميدهند نتايج بررسي هاي اخير پژوهشگران دانشگاه "سدارس سايناي "بيانگر آن است كه بسياري از كودكان و دانش آموزان هنگام رفتن به مدرسه كوله پشتي هايي را حمل ميكنند كه وزن آنها بسيار زياد و حتي گاهي بيش از وزن خود كودك است به گفته اين محققان گرچه استفاده از كوله پشتي ها در مقايسه با كيف هاي دستي آسيب كمتري را به ستون مهره هاي كودكان وارد ميكند اما چون در بسياري از اوقات وزن اين كوله پشتي ها بسيار زياد است حمل آنها باعث دردهاي مزمن ناحيه ستون فقرات و كمر درد مزمن در دانش آموزان ميشود كارشناسان ارائه آموزشهاي لازم به والدين و دانش آموزان در خصوص خطرات حمل كوله پشتي هاي سنگين ضروري ميدانند.

خطرات استفاده از گوش پاك كن

متخصصان استفاده از گوش پاك كن را براي نظافت محفظه گوش مضر مي دانند . روزنامه الاهرام چاپ مصر نوشت تحقيقات نشان مي دهد بيرون آوردن ماده شمعي و قهوه اي رنگي كه از گوش ترشح مي شود و نه تنها كمكي به نظافت و بهداشت گوش نمي كند بلكه باعث ناراحتي و اختلال در سيستم طبيعي اين عضو بدن مي شود . پزشكان متخصص گوش و حلق و بيني مي گويند استفاده از گوش پاك كن باعث مي شود شخص مرتب احساس خارش در محفظه داخل گوش كند و بطور مداوم آن را بكار گيرد آنها مي افزايند استفاده مستمر از گوش پاك كن گاهي موجب ايجاد زخم در گوش شده و باعث بيماريهاي مختلف مي شود همچنين استفاده از گوش پاك كن به مرور زمان منجر به كم شدن قدرت شنوايي و پاره شدن پرده گوش مي شود.

رابطه بين سردرد و هورمونهاي زنانگی

يافته هاي جديد نشان مي دهد كه بين سردرد و هورمونهاي زنانه ارتباط وجود دارد . روزنامه البيان چاپ امارات نوشت از انجاييكه برخي سردردها با شروع دوره بلوغ و دوره قاعدگي اغاز مي شود و با رسيدن دوران يائسگي تمام مي شود بنابراين محققان نتيجه گرفتن بين سردرد و هورمونهاي زنانه رابطه وجود دارد تحقيقات معلوم كرد سردردهاي همزمان با دوره ماهيانه از كاهش ناگهاني هورمون استروژن ناشي مي شود. بنابراين گزارش بين 5 تا 8 درصد خانمها در طول دوره عادت ماهيانه يا دو روز اول عادت دچار سردرد مي شوند .دانشمندان به منظور جلوگيري از اين نوع سردرد روش معالجه با هورمون استروژن را سفارش مي كنند.

پيش بيني بيماريهاي قلبي در بيماران ديابتي بااندازه گيري آلبومين درادرار

با اندازه گيري ميزان نوعي پروتئين به نام آلبومين در ادرار بيماران ديابتي ميتوان احتمال بروز بيماريهاي كليوي و قلبي ـ عروقي را در اين بيماران پيش بيني كرد. افزايش دفع پروتئين آلبومين از ادرار يكي از علائم اوليه بروز مشكلات كليوي و قلبي ـ عروقي در بيماران ديابتي است كه هنوز هيچگونه علامت باليني دال بر گرفتاري كليوي يا قلبي از خود نشان نداده اند از اين رو با اندازه گيري اين پروتئين در ادرار بيماران ديابتي ميتوان با تشخيص زود هنگام مشكلات كليوي و قلبي در آنها از پيشرفت اين عوارض در بيماران ديابتي پيشگيري كرد براين اساس به گفته كارشناسان استفاده از آزمونهاي جديد سنجش آلبومين در ادرار در تشخيص به موقع و درمان مناسب عوارض كليوي و قلبي اين بيماران تاثير بسزايي دارد .

آيا می دانيد ...؟
- سبزي با برگ سبز تيره و ميوه هايي نظير خربزه , هندوانه و پرتغال منابع غني از اسيد فوليك اند اين ويتامين در شكل گيري و تكامل دستگاه عصبي جنين موثر است .

- از آنجا كه شير و لبنيات بهترين منبع تامين كلسيم بدن هستند , براي پيشگيري از ابتلا به پوكي استخوان در هر سني كه هستيد روزانه دست كم , دو ليوان شير يا به مقدار معادل , از جانشين هاي آن مانند پنير , ماست و كشك استفاده كنيد .

- توصيه مي شود دختران در سنين بلوغ , در طول يك سال به مدت 16 تا 20 هفته , هر هفته يك عدد قرص آهن مصرف كنند مصرف قرص آهن در اين دوران علاوه بر پيشگيري از كم خوني فقر آهن به پيشرفت تحصيلي انان كمك مي كند.

- یراي كاهش وزن پايدار م,م تغذيه خود را به گونه اي تغيير دهيد كه هر هفته 250 گرم تا يك كيلوگرم وزن كم كنيد بياد داشته باشيد رژيمهاي نامناسب غذايي براي كاهش وزن موجب بخطر افتادن سلامت شما مي شود .

- اگر به بيماري ديابت مبتلاييد و انسولين تزريق ميكنيد در صورت مسافرت به مناطق خيلي گرم مراقب افت قند خون خود باشيد در آب و هواي خيلي گرم انسولين از محل تزريق سريعتر جذب ميشود.

/ 16 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شهرام امیری

سلام با تشكر از وبلاگ خوبتان من يك پسر دو ماهه دارم چند هفته پيش روي دستش كبود شده كه تا الان اين كبودي از بين نرفته و ثابت مانده است آيا اين مساله را بايد با مراجعه به پزشك حل كنم ؟اگر ممكن است در اين مورد مرا راهنمايي كنيد.از لطفتان سپاسگذارم

پرشین یاهو

آيا وبلاگ شما در پرشین یاهو ثبت شده است ؟ با قرار دادن لینک ما در وبلاگتان میتوانید دوستانتان را هم خبر کنيد ... موفق باشيد.

mahdi

باسلام ، مطالب بسيار زيادی در رابطه با خواص شير مادر در کتابها ، اينترنت و.... نوشته شده ولی مساله اصلی و مشکل عمده مادران اينست که چگونه !؟... مشکل کمبود شير مادر بزرگترین معضلی است که من به شخصه مقلات بسیار کمی در رابطه با آن پیدا کرده ام ، با توجه به اينکه رژيم غذايی مادر مهمترين فاکتور در اين زمينه ميباشد خواهشمند است راهنمايی ها مربوطه را به اطلاع عموم برسانيد .

ali

man mikhastam bedoonam che avameli dar afzeyeshe roshde ostokhoona tasir dare makhsoosan ghade adam. che vitaminayi va mivehayi? motshaker misham javabemano bedin

رضا

با سلام در مورد نا شنوائي گوش مي خواستم بدانم آيا با عمل جراحي ميشود شنواي گوش دوباره باز گردد در صورتي كه پرده گوش سالم است و مشكل از عصب شنوائي است .

مهدي رضا

با تشکر از زحماتتان مدت ۵ سال است که پرده گوش چپ بنده پاره شده و مجدا پیوند خورد اما قدر از شنوایی بنده کم و صدای ویز ویزرا در گوش احساس می کنم اخیرا هم مجدا پرده همان گوشم پاره شده حالت سنگینی دارد با مراجعه به پزشک اشان دو نوع قرص به نامهای پزودوافرین و آموکسی سیلین ۵۰۰ را به مدت یک هفته تجویز وگفتند که به هیچ وجه آب به داخل گوش وارد نشود . حال نمی دانم ایا این حالت برطرف خواهد شد یا خیر . منتظر پیام شما هستم .

mahsa

من که چيزی دستگیرم نشد

سوسن

با سلام و خسته نباشید مدت ۲ سال است که ازداوج کرده ام و يکسال پيش تصميم گرفتيم که باردار شوم متاسفانه دو ماه از بارداری ام گذشت که بچه ام سقط شد. ۷ ماه بعد از آن تصميم گرفتم دوباره باردار شوم متاسفانه يک ماه بعد دوباره دچار سقط جنينن شدم راستش در يک مقاله خواندم بعضی مواقع سقط جنين ۵۰٪ ممکن است از زن باشد و ۵۰٪ از مرد ميخواستم ببينم که صحت دارد يا نه ؟ اگر ممکن است شما هم نظرتان را به من لطف کنيد. با تشکر فراوان

زهرا

با سلام ايا بايد در دوران عادت قرص اهن مصرف کرد .در صورت نياز به مصرف لطفا بفرمائيد هر روز بايد مصرف کرد يا هفته ای.ايا قرصهای اهن متفاوتند(۲۱ ساله )با تشکر