مكمل غذايي روی در كودكان مبتلا به اسهال

بهره گيري از مكمل غذايي روي در كودكان مبتلا به اسهال سودمند است به گفته پژوهشگران دانشگاه جانزهاپكينز , تجويز مكمل غذايي روي به همراه مايع درماني ORS خوراكي نقش بسزايي در كاهش ميزان مرگ و مير و طول مدت بيماري و بستري در بيمارستان كودكان مبتلا به اسهال دارد. نتايج بررسي اين پژوهشگران روي بيش از 8 هزار كودك مبتلا به اسهال است نشان مي دهد , تجويز همزمان مكمل روي و ORS در كودكان مبتلا به اسهال نياز به مصرف داروهاي پادزيست را نيز به گونه چشمگيري كاهش مي دهد. گفتني است عليرغم درمانهاي موجود هنوز بيماريهاي اسهالي هر ساله باعث مرگ بيش از دو ميليون كودك در جهان ميشود.

پياده روي منظم خطر بروز شكستگي لگن را در زنان يائسه كاهش مي دهد
پياده روي منظم خطر بروز شكستگي لگن را در زنان يائسه كاهش مي دهد . گروهی از پژوهشگران دانشكده پزشكي هاروارد معتقدند , پياده روي حتي به ميزان يكساعت در هفته در درازمدت خطر شكستگي لگن و عوارض ناشي از آن را در زنان يائسه كاهش مي دهد. نتايج مطالعات 12ساله اين دانش پژوهان روي بيش از 61 هزار زن 40 تا 77 سال نشان مي دهد,پياده روی به ميزان چهار ساعت در هفته , خطر بروز شكستگي لگن را در زنان يائسه حدود 40 درصد كاهش می دهد. به گفته محققان , اثر محافظتی پياده روی در كاهش احتمال بروز شكستگی لگن در زنان چاق بيش از زنان لاغر است و اين درحالي است كه انجام دادن فعاليتهای ورزشی منظم , خطر بروز شكستگی لگن را در تمامی زنان كاهش می دهد.

پاسخ به سوالات شما
آمفیزم و برونشیت چیست؟
آمفیزم به معنی بزرگ شدن غیر طبیعی فضاهای هوایی در نتیجه تخریب پیشرنده دیواره آلوئولهاست. علت به وجود آورنده آن نامشخص است ولی توافق عمومی بر این است که التهاب مکرر و طول کشیده منجر به ترشح آنزیمهایی می شود که در نهایت باعث هضم بافت ریه می گردد. سیگار کشیدن اصلی ترین عامل آمفیزم است.برونشیت مزمن به عنوان سرفه مداوم خلط دار بیش از سه ماه در سال - در سه سال اخیر- تعریف می شود و همانند آمفیزم سیگار کشیدن عامل اصلی بیماری است.
مرجع : Cecil Essentials Of Medicine Five ed. 2001

آيا می دانيد ...؟
بررسيها نشان مي دهد , چاقي فرد را در معرض ابتلا به ديابت قرار مي دهد , از اين رو براي پيشگيري از ابتلا به ديابت , پيروي از رژيم غذايي مناسب وفعاليت بدني كافي را در برنامه روزانه خود قرار دهيد.

/ 3 نظر / 15 بازدید
علیرضا

از مطالب پر بار شما استفاده کردم ممنون

حسين رياحي ساماني

ضمن تشكر از شما بخاطر اين وبلاگ پر ارزش ، يك سؤال دارم . چند روزي است (حدود يك هفته) در كمرم دانه هاي قرمزي به صورت مجتمع و كلوني پيدا شده است كه پس از چند روز به قسمت روي كليه نيز سرايت كرده است . تنها عارضه‌ي آن خارش است و هيچ درد و يا سوزشي ندارد . دكتري گفت كه احتمالا زونا باشد و مسري است و ديگري گفت كه زونا نيست و احتمالا نيش حشره‌اي باشد و پماد كالامين - د داد. هربار كه اين پماد را مي‌زنم خارش و قرمزي آن كمتر مي‌شود ولي هنوز خوب نشده است. 1-آيا واقعا زونا اين شكلي است؟ 2- آيا مسري است؟ 3- آيا اين پماد و آنتي بيوتيك مؤثر است؟ متشكرم حسين

اعظم مظفري

دخترم يكساله است اشتهايش خيلي كم است و داروهاي مولتي ويتامين تري اوريكس خورده و فايده نداشته لطفا مرا در رفع اين مشكل ياري فرماييد